Nejčastější otázky a odpovědi

 • Je třeba želvy zimovat?
  Zimování želv není nutné, pokud zimovat chcete, tak ne dřív než třetí zimu od narození mláďat.
 • Nikdy jsem neviděl mou želvu pít, je to v pořádku?
  Želvy pijí, když to potřebují. Pokud mají dostatek vlhkosti např. ve stravě, z misky pijí jen zřídka, takže si toho ani nemusíte všimnout.
 • Všiml jsem si, že loužička od želvy je bíle zakalená, je to v pořádku?
  Jsou to odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové. Je to díky potřebě želvy šetřit vodou, tedy místo tekuté moči je to jen kašovitá hmota. Je to v pořádku.
 • Moje želvička by pořád jedla, není to nebezpečné, nemám ji trochu omezit jídlo? Může se „přežrat“?
  Pokud dostává správnou stravu, ničeho se neobávejte. Později přijde období útlumu, kdy zase bude jíst málo, i to je v pořádku.
 • Mám želvu koupat?
  Ano, to doporučuji, pokud máte čas, jednou týdně asi 10 minut jí jen prospěje. Dejte ale pozor, aby želva nebyla celá potopená a mohla mít hlavu nad vodou, jinak hrozí, že se utopí.
 • Slyšel jsem, že bych měl mazat krunýř indulonou, je to pravda?
  V žádném případě krunýř ničím nemažte, je to zbytečné a mohlo by to způsobit spíš škodu, než užitek.
 • Mohu želvičku pouštět po bytě?
  Můžete, ale moc bych to nepřeháněl. Hlavně je třeba zajistit, aby želvička nebyla v průvanu a aby teplota nebyla výrazně nižší, než je zvyklá z terária. Podlahové topení jí vadit nebude, ale pokud je nemáte, nezapomeňte si raději změřit teplotu na zemi - i když máte v místnosti třeba 22°C, u země může být klidně jen 18°C a to už není moc dobré.
 • Pořídil jsem nově želvičku a ona se mi celá zahrabala, nemůže se jí něco stát?
  Buďte bez obav, to je normální, želvička se neudusí a nic se jí nestane.
 • Je lepší mít želvičku v teráriu nebo v otevřeném akváriu?
  V chovatelských potřebách můžete pořídit kompletně zařízené terárium včetně zdroje světla a UVB záření, často i se substrátem a dalším zařízením (pozadí apod.). Uzavřené terárium (hlavně malých rozměrů) má ale nevýhodu, že se v něm špatně udržují rozdílné teploty - buď je všude moc teplo, nebo naopak. Navíc terárium špatně větrá. Proto doporučuji spíš otevřené akvárium nebo tzv. želví stůl - např. kvádr z plastu s otevřenou horní stěnou. Akvárium má výhodu, že do něj vidíte z boku a můžete želvičky pěkně pozorovat. Pokud máte jen jednu želvičku, může se stávat, že ve skle vidí svůj odlesk a doráží tak na něj. To ničemu nevadí.
 • Slyšela jsem, že mám přidávat želvičce vitamíny, je to pravda?
  Pokud dodržujete správné podmínky chodu (strava s vyváženým poměrem vápníku a fosforu, dostatek UVB záření), není třeba dodávat žádné vitamíny ani jiné umělé prostředky. Můžete přikrmovat speciálními granulemi pro býložravé plazy, jako je např. Sera Reptil Herbivor.
 • Mám mé želvičce stříhat drápky?
  Je snazší se tomu vyhnout tím, že umístíte do výběhu tvrdé překážky (plochý kámen, jemné oblázky, kousek kůry), želva si sama drápky obrousí a stříhání nikdy nebudete muset řešit.
 • Jsou vhodné piliny, hobliny nebo hlína jako substrát?
  Nedoporučuji ani piliny či hobliny, ani hlínu. Piliny či hobliny rychle vysychají, hlína zase vytvoří bahno, což se vám moc líbit nebude. Ideální je kokosové vlákno (prodávané také jako lisované kostky pod názvem lignocel), případně smíchané s pískem.
 • Jak velké mám pořídit terárium pro malou želvičku?
  Doporučuji 80 x 40 x 40 cm jako minimum, pokud prostor dovolí, tak aspoň 100 x 50 x 40 cm (d x š x v). Malé želvičce bude stačit i méně, ale ona brzy vyroste. Čím větší bude mít prostor, tím větší vám vyroste.
 • Proč má být UVB kompaktní zářivka umístěna vedle topné žárovky?
  Želva se chodí dle potřeby vyhřívat pod zdroj tepla, kde zároveň dostává přísun UVB záření. Pokud umístíme UVB lampu mimo zdroj tepla, želva nepozná, že tam má zdroj UVB záření, takže se tam nebude zdržovat a UVB záření nebude přijímat v takové míře, jak by bylo třeba.
 • Chtěla bych samičku, je to možné?
  Bohužel u mláďat se nedá poznat, zda jde o samečka nebo o samičku. Pozná se to až v době dospívání.
 • Vydávají želvy nějaké zvuky?
  Samice většinou ne, samci při páření vydávají zvuk podobný mňoukání.
 • Zdá se mi, že má želvička špatně dýchá a taky má problémy se najíst, není nemocná?
  Příčinou může být přerostlý "zobák" (rohovinový pysk horní a dolní čelisti), který je třeba zbrousit. Pokud stravu vhodně doplňujeme tvrdou složkou, jako je mrkev, petržel, slupky melounu, "zobák" nepřeroste a vyhneme se problémům. Pomůže též sépiová kost pohozená ve výběhu.
 • Je nutné želvu registrovat?
  Želva zelenavá patří mezi ohrožené druhy a vztahuje se na ni povinná registrace. Pokud želvu koupíte nebo dostanete, vždy vyžadujte registrační list. Na něj se zapíšete jako nový majitel a originál odešlete poštou (nebo přinesete osobně) na krajský úřad, odbor životního prostředí. Krajský úřad volíte podle vašeho bydliště. Zpátky pak obdržíte tentýž originál doplněný o záznam, že jste nový majitel. Máte povinnost nově pořízenou želvu registrovat do 30 dnů! Nikdy nepořizujte želvu bez dokladu, je to nelegální a v podstatě se to ani zlegalizovat nedá. Želvy bez dokladů jsou obvykle sbírány přímo v přírodě a pašovány k nám.
 • Slyšel jsem, že je nutné želvu čipovat, je to nutné?
  Povinnost vlastníka je jednou ročně želvu vyfotit zespodu a poslat fotku spolu s registračním listem na příslušný krajský úřad. Když necháte želvu očipovat, tato povinnost vám odpadá, pouze jednorázově čip necháte na registrační list doplnit. Čipováním želva nijak netrpí, je to jen píchnutí jako injekce. Pokud je želva zdravá, můžete ji nechat očipovat klidně po roce od vylíhnutí.
 • Čím umýt želvě to písmeno (číslo) na krunýři?
  Chovatelé, kteří mají víc želv, si je značí různými způsoby, obvykle na krunýř namalují nějaké číslo. Samozřejmě se snaží, aby označení vydrželo co nejdéle. Označení se nesnažte smazat násilím, nepoužívejte ani žádné chemické prostředky, abyste želvičce neublížili. Označení se časem samo ztratí, může to trvat několik týdnů, ale i měsíců.
 • Stává se nám, že želvička se převrátí na záda a nedokáže se otočit zpět. Hrozí nějaké nebezpečí?
  Hlavní nebezpečí, které hrozí, je přehřátí, pokud zůstane želva na zádech pod zdrojem tepla. Z toho důvodu je třeba zajistit, aby se v okolí zdroje buď želvička nemohla převrátit, anebo aby měla možnost se o něco zapřít a převrátit se zpět. Jinak želva na zádech může i spát, ale nepočítejte s tím, že na zádech může být celý týden, než se vrátíte z dovolené!
 • Do jaké velikosti želvička doroste?
  Moje mláďata mají při vylíhnutí 8-16 gramů a jsou velikosti pětikoruny, za rok dosahují kolem 80-100 g a 6-8 cm délky, dospělí samci váží 500-600 g a měří asi 13 cm a dospělé samice mají 900-1600 g a délku 16-20 cm.
 • Jsou želvy spíš samotáři nebo jsou raději, když je jich víc?
  Tak to je jako u lidí. Někdo je rád sám, někdo ne. Pokud je ale želvička od mala sama, asi jí to vadit nebude. Někdy se 2 želvičky snesou, někdy to může dělat neplechu. Obvykle samičky si nevadí, samec může samičku nadbytečně obtěžovat (ale nemusí), samci spolu můžou i nemusí být v pohodě, u větších skupin je pravidlem víc samic a méně samců. Pokud uvažujete o kamarádovi pro vaši želvičku, zbytečně bych to neodkládal, ať si zvykají od mala. Čím je želva starší, tím hůře si zvyká na změnu prostředí. 
 • Chci si pořídit želvičku, co vše budu potřebovat?
  Terárium nebo akvárium či jiné ubytovací zařízení, v něm v části kamínky (5-10 mm, oblázky, ne ostrý štěrk) a v druhé části vlhký substrát - kokosové vlákno, případně s příměsí písku (stačí si koupit Lignocel - lisovaná „cihla“). Nezbytné je osvětlení, vytápění, zdroj UVB záření, k tomu spínací hodiny. Podrobněji viz Základy chovu. Dále misku na pití a misku na jídlo, domeček (z kokosového ořechu, z kůry apod.), hodí se i plochý kámen (břidlice), doplnit můžete oblázky, mušličkami apod. Teploměr bude nutný, vlhkoměr už tolik ne. 
 • Dcera uklízela hovínko od želvy a byli v něm malí bílý červíci. Je to možné? Může mít želva červy. Co s tím, je nějaké odčervení?
  Ano, možné to je a do určité míry je to i normální. To platí pro venkovní chov, ale v teráriu by to být nemělo. Proto se má 2x do roka kompletně vyměnit substrát v teráriu, udržovat hygienu (denní mytí misek, sbírání potravy i bobků). Vnitřní parizité u želv mohou být roupi, škrkavky a tasemnice. Ve vašem případě se doporučuje udělat rozbor trusu u veterináře a podle výsledků zakročit - nechat odčervit. Pozor ale na Ivermectin - působí na želvy toxicky! Pokud je parazitů moc, je to na želvě poznat - nechutenství, apatie. 
 • Potřebuji lampu UVB i lampu UVA?
  Pro zdárný vývoj želv je nezbytné dodávat záření UVB, které zajišťuje tvorbu vitamínu D3 nutného k vstřebávání a využití vápníku, ale záření UVA je také důležité, laicky řečeno pro lepší vidění želv (dle webu moia.cz "UVA živočichům umožňuje lépe vyhledávat potravu, stimulovat chuť k jejímu přijímání, vybírat si partnery a vyhodnocovat další důležité situace a změny související s ročním obdobím."). Nicméně každá UVB lampa (výbojka i kompaktní) by měla dodávat i UVA záření. Není tedy nutné řešit speciální lampu pro dodávání UVA záření.

© 2022 Miroslav Geisselreiter

Built with Mobirise - Click now